Tatrzański Chór „SZUMNY”

 Tatrzański Chór "Szumny", działający pod egidą Towarzystwa Edukacji Artystycznej

Tatrzański Chór „SZUMNY” powstał w maju 2005 roku przy Towarzystwie Edukacji Artystycznej w Zakopanem. Założycielem i dyrygentem chóru jest Mirosława Lubowicz, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, nauczyciel i wicedyrektor Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem. Skład Chóru stanowią ludzie w różnym wieku i różnych profesji, uzdolnieni wokalnie, otwarci, kreatywni, darzący muzykę szczególnym umiłowaniem. Są to mieszkańcy Zakopanego i Podhala, których część stanowią absolwenci szkół muzycznych, w tym szkoły zakopiańskiej. Wspólne muzykowanie daje motywację do poznawania bogatej literatury muzycznej, kształtuje osobowości, a przede wszystkim owocuje podnoszeniem umiejętności wokalnych, wzbogaca duchowo, rozwija wyobraźnię muzyczną, pozwala na pełną realizację muzycznych pasji.

Tatrzański Chór już po trzech miesiącach działalności zadebiutował w koncercie „Nieszpory Tatrzańskie” występując wspólnie z Orkiestrą Klimatyczną. Następnie wystąpił w koncercie zorganizowanym w ramach ogólnopolskiej akcji „Głosy dla Hospicjów”.

Od samego początku zdobywał uznanie i podbijał serca słuchaczy. W listopadzie 2006 roku Tatrzański Chór „Szumny” reprezentował miasto Zakopane występując na znaczącym Festiwalu Musica da Chiesa w Pszczynie. W okresie świąt Bożego Narodzenia od początku istnienia chór występuje z repertuarem kolędowym. Koncertował we wszystkich kościołach Zakopanego, a także poza Zakopanem. W ramach wieczorów kolędowych Chór śpiewał m.in. w hotelu Kasprowy-Mercure oraz w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem.

W ramach koncertów Jubileuszowych z okazji 60–lecia Państwowej Szkoły Muzycznej wystąpił podczas Mszy św. oraz w koncercie galowym (2006). Inne występy to: koncert poświęcony Wacławowi Geigerowi (2006), koncerty cykliczne „Nieszpory Tatrzańskie” (2006, 2007), koncerty wspólnie z Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną upamiętniające rocznice odejścia Papieża Jana Pawła II (2006, 2007, 2009), koncerty podczas uroczystości adwentowych (2008), koncerty poświęcone pamięci Mieczysława Karłowicza (2008, 2009). Tatrzański Chór „Szumny” występuje zarówno w pełnym składzie jak i kameralnym. W roku 2009 (Rok Mieczysława Karłowicza) Chór nagrał swoją pierwszą płytę w wersji audio-video z utworami kompozytorów związanych z Podhalem, nastepnie w roku 2012 druga płytę w wersji CD z kolędami i utworami świątecznymi w unikalnym opracowaniu, także w oparciu o motywy góralskie.  

W repertuarze Chóru znajdują się dzieła o tematyce sakralnej jak i świeckiej, repertuar ustawicznie jest poszerzany i wzbogacany, także o utwory inspirowane folklorem góralskim. Z Chórem współpracują akompaniatorzy: Andrzej Guziak – organista, oraz Tomasz Gronkowski – pianista.

Próby odbywają sie w każdą środę o 18.30 w budynku Szkoły Muzycznej. Mile widziane osoby znające podstawy czytania nut i dobry słuch.

Copyright © Szkoła Muzyczna I st. Zakopane