Wymiana z Dunaújvárosi Sándor Frigyes Alapfokú Művészeti Iskola na Węgrzech

 W dniach 19-22 maja 2022 r. grupa 25 uczniów Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem wraz z nauczycielami i rodzicami uczniów wzięła udział w wymianie z Sándor Frigyes Alapfokú Művészeti Iskola w Dunaújváros na Węgrzech. Uczniowie mieszkali u rodzin swoich węgierskich kolegów, niektórzy wieczorami wspólnie grillowali, inni wspólnie ćwiczyli na instrumentach. Głównym wydarzeniem był wspólny koncert 20 maja 2022 r., w którym wzięli udział uczniowie szkoły w Dunaújváros i w Zakopanem, podczas którego zaprezentowali się soliści: Ania Stasińska (VIII POSA) i Małgosia Jakubiec (VII POSA) z klasy skrzypiec pani Urszuli Biedrawy oraz Maja Wyraz (VIII POSA) z klasy wiolonczeli pani Mai Waloszczyk-Ziach, duety fortepianowe: Ewa Styrczula (II POSA) i Lena Sutor (II) oraz Kaja Krupa (IV POSA) i Maja Krupa (V POSA) z klasy fortepianu pani Elżbiety Cukier, jak również zespoły: zespół góralski prowadzony przez panią Katarzynę Cukier oraz zespół instrumentalny prowadzony przez pana Krzysztofa Leksyckiego.

·    Zespół ludowy z zespołem instrumentalnym wykonali kilka góralskich śpiewek: „Witojcie nam syćka mili” (na powitanie), „Górole, górole”, „Ginie śnieżek po holak” oraz wspólnie z zespołem instrumentalnym z Węgier „Hej tam spod Tater”. Zespół instrumentalny wykonał również „Polkę” Charlesa Dancla, „Ciardę” Alberto Curciego oraz „Suitę góralską” opracowaną przez pana Krzysztofa Leksyckiego.
·    Ewa Styrczula i Lena Sutor wykonały utwory „Uciekła mi przepióreczka w proso” i „Taniec Zbójnicki” Janiny Garści, a Kaja i Maja Krupa – „Taniec Hiszpański” Maurycego Moszkowskiego.
·    Małgosia Jakubiec wykonała „Kujawiaka”Henryka Wieniawskiego, Ania Stasińska – „Mazur” Emila Młynarskiego, a Maja Wyraz – III Koncert h-moll, op. 52 cz. I Georga Goltermanna.
Wszystkim solistkom akompaniowała z wielkim zaangażowaniem pani Aleksandra Jeleńska, nauczyciel gry na fortepianie.
Wszyscy uczniowie zaprezentowali się wspaniale, godnie reprezentując szkołę. Podczas koncertu zespół instrumentalny z Węgier wykonał wspólnie z nami góralski utwór „Hej Tam spod Tater” (tak zwanego „Madziara”). Ze strony węgierskiej wystąpiły różne zespoły instrumentalne. Po koncercie odbyła się uroczysta kolacja, podczas której pani Gabriella Dőr – Dyrektor szkoły w Dunaújváros oraz pani Elżbieta Cukier – kierownik sekcji pianistycznej naszej szkoły, reprezentująca panią Dyrektor Zofię Ziach złożyły wzajemnie podziękowania i wyrazy uznania za piękny koncert. Podczas kolacji mogliśmy spróbować węgierskiej kuchni – gulaszu węgierskiego oraz węgierskich gołąbków. Spotkanie zakończyło się w radosnej atmosferze dzięki zaangażowaniu uczniów PSM w Poroninie, którzy grali i śpiewali po góralsku.
W sobotę 21 maja mieliśmy okazję zobaczyć stolicę Węgier – Budapeszt, głównym punktem zwiedzania był „Magyar Zene Haza”, czyli „Węgierski Dom Muzyki”, w którym zwiedzaliśmy nowoczesne, interaktywne muzeum historii muzyki na świecie i na Węgrzech. Wszyscy uczestnicy wymiany z zaciekawieniem zwiedzali muzeum. Budynek Magyar Zené Haza w Budapeszcie zaprojektował utytułowany japoński architekt, Sou Fujimoto. To najbardziej efektowne muzeum w naszej części Europy.
 
„Magyar Zene Haza”: https://youtu.be/44PUdZclJDs
 
W niedzielę 22 maja uczniowie pożegnali węgierskich opiekunów, śpiewając i grając przed odjazdem „Za gościne dziękujemy” i wraz z opiekunami wrócili szczęśliwie do domu.

Podczas całego wyjazdu towarzyszyła nam pani Ewa Modrzejewska z Polsko-Węgierskiego Samorządu na Węgrzech, służąc serdeczną pomocą i pełniąc bardzo ważną 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © Szkoła Muzyczna I st. Zakopane